Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kadın mücadelesinin cumhuriyet ile gelen kazanımı.

Kadınların cesareti ve dayanışmadan aldıkları güç tarihi yeniden yazmaya devam edecek.

Kadın mücadelesinin cumhuriyet ile gelen kazanımı.
627
A+
A-

İki cinsiyetin doğuştan eşit olmadığını vaaz veren tüm din adamlarının ve onlar adına siyaset kürsülerini işgal edenlerin karşısına dikilen kadınların cesareti ve dayanışmadan aldıkları güç tarihi yeniden yazmaya devam edecek.

GÖKSU CENGİZ

Tüm dünyada tarih boyunca kadınların temel taleplerinden biri eşitlik oldu. Yasalar önünde, iş yaşamına katılımda, iş yaşamının düzenlenmesinde, eğitimde, kamusal alanda, siyasal alanda eşitlik, ailede eşitlik ve belki de başlangıç olarak eşit haklara sahip yurttaşlar olmak kadın mücadelesinin öncelikleri arasında yer aldı.

Yeni bir toplumsal cinsiyet rejimi inşasında önemli bir yol kat etmiş siyasal İslamcı rejimler ise defalarca tekrarladığı üzere kadın ve erkeği fıtrat temelinde eşit kabul etmiyor, bunun değişmezliğini ısrarla vurguluyor ve bu eşitsizliği dinci gerici toplum inşasının merkezine yerleştiriyordu. Türkiye’deki feminist mücadelenin temel dinamiklerini konuşabilmek, geleceğe dair bir yol haritası çıkarabilmek için bu çatışmayı anlamanın Cumhuriyet tarihi boyunca kadınların kazandığı hakları ve bu haklardan vazgeçmeyeceklerini hatırlamak oldukça önemli.

SİYASAL İSLAM’IN KAMUSAL ALANLA MÜCADELESİ

Doğrudan iktidar eliyle, medyasından yargısına kurulmaya çalışılan yeni toplumsal cinsiyet rejimini besleyen söylemlerinin de ötesinde kadınların eşit yurttaşlık haklarının temelini oluşturan medeni kanunun tahrifatını hedef aldığını söylemek pekâlâ mümkün. Yakın tarihte kadınların en büyük kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi ve kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik kanun (6284), kadınların adım adım kamusal alanda yer edinmesinin ve eşitlik mücadelesinin devamı niteliğinde oldu. Kadınların Cumhuriyet tarihi boyunca edindiği kazanımları eğitimden iş yaşamına, ulaşımdan sağlığa kadar kadın ve erkeğin kamusal alanda yan yana gelmediği bir toplum kurgusunu, kürtaj yasasından nafaka düzenlemelerine ve boşanma komisyonlarına kadar doğrudan yasal düzenlemelere taşıdığı günler de peşi sıra geldi.

Yazının tamamı için kaynak: Kadın mücadelesinin cumhuriyet ile gelen kazanımı: Eşit yurttaşlık hakkı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.