Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Gökan Zeybek’ten önemli açıklamalar.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek’ten gündemde ki konular ile ilgili önemli açıklamalar.

Gökan Zeybek’ten önemli açıklamalar.
1.478
A+
A-

Haber Otuz4 olarak İstanbul 2. Bölge Milletvekili, CHP Parti Meclisi Üyesi ve eski Sarıyer belediye başkan yardımcısı CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ile gündemde ki önemli konular hakkında gerçekleştirdiğimiz özel röportajda Gökan Zeybek siyasetten, kanal İstanbul’a önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Haber Otuz4: Kanal İstanbul ile ilgili gerçekleri bir de milletvekili olarak sizden dinlemek isteriz.

Gökan Zeybek: Kanal İstanbul 2011 milletvekili seçimleri öncesi gündeme gelmiş, bir seçim propaganda tekniği içinde değerlendireceğimiz Ak Parti’nin bir propaganda çalışmasıydı. Uzun yıllar bu konuda bir çalışmayı biz görmedik. 2015 seçim çalışmalarında yeniden Kanal İstanbul gündeme geldi. Bazen referandumda, bazen yerel seçimlerde bir cümle ile projeden bahsediliyordu. Sonra 2019’un sonlarında Kanal İstanbul ile ilgili bir ÇED raporu hazırlandığı, İstanbul Büyükşehir Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik bakanlığı arasında burası ile ilgili alt yapı ve proje çalışmaları ile ilgili İBB’nin yükümlülüklerinin olduğu gündeme gelince, Sn. Ekrem İmamoğlu bu projeden çekildiklerini açıklayınca Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar bu şekilde gündeme geldi.

Şahsi düşüncem; Sn. İmamoğlu çok doğru bir yerden başladı. Kanal İstanbul’un bir ulaşım projesi olmadığını, genel ulaşıma veya deniz ulaşımının daha risksiz, daha güvenli Karadeniz’den Marmara’ya ulaşacağına dair beklentileri karşılamayacağını belirtti. Projenin arkasında yatan gerçeklerin anlaşılamayacağını açıkladı. Zaten 10-15 gün sonra da 1/100.000 ölçekli imar planları askıya çıkınca bunun bir rant projesi olduğu ve bu bölgede arazı kapatmış Ak Partili veya Ak Parti yandaşı kişilerin bildiğimiz, alışa gelmiş 25 yıllık oyunun bir parçası olduğu ortaya çıktı. Bir avuç rantçıya çıkar sağlamaktan öteye gitmeyen bir proje olduğu ortaya çıktı.

Bu kanal projesi bir ulaşım projesi değil, bir rant projesidir. Ben bir milletvekili olarak, bir teknik insan olarak projedeki hiçbir anlatılan gerekçeleri doğru bulmadığım gibi İstanbul’un tarım alanlarına, su havzalarına, ormanlarına ciddi biçemde hasar verecektir. İstanbul’un su havzalarına zarar vereceği içinde İstanbullunun suyu daha pahalı alacağını, 1 metre küp suya daha fazla para verecektir.

Haber Otuz4: Bu projenin uygulanmasının veya karşı durulmasının siyasi sonuçları ne olur?

Gökan Zeybek: Biz projeyi tartışıyoruz fakat bu proje yapılmayacak. İki nedenden dolayı yapılmayacak; bu projeyi yapacak para yok, bu projeyi yapma iddiasında olan iktidarın ömrü yok. Niye Kaynak yok? Bakın Türkiye Cumhuriyeti devleti borçlarının faizlerini ödemek için yeniden borçlanıyor. Ak Parti iktidarı bizi borcunu ancak borçla ödeyen, borcunun faizini ancak borçlanarak ödeyen bir ülke haline soktu. Çevre ve Şehircilik bakanlığının 2020 yılı bütçesinde 1 milyar liralık bir yatırım bütçesi var. Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesinde ise Kanal İstanbul ile ilgili ayrılmış bir ödenek yok. O zaman nerden bu finansmanı sağlamayı düşünüyorlar? Büyük şehrin kaynaklarını kullanmayı düşünüyorlar, bunu da açıkça ifade ediyorlar. Belki bütün yurttaşlarımız bilmeyebilir, bu saçma sapan projenin İSKİ’yi maliyeti 19,5 milyar TL, ek yük getiriyor. Birde bu güzergahtaki karayollarının geçişlere dönüştürülmesi için 8 tane köprü yapılması öngörülüyor. Bu köprülerden 6 tanesi İstanbul Büyük Şehir Belediyesine 13,5 milyar TL’lik ek bir yük getirecek. Sn. İmamoğlu’nun duruşunu bir meydan okuma, bir karşı duruş değil, İstanbul halkının kendisine vermiş olduğu yetkiyi kullanarak akıl sahibi düşünce sahibi, İstanbul sevdalısı herkesi göreve davet eden, sorumluluğa davet eden, iktidarı da yanlıştan vaz geçme doğru yola davet eden bir çağrı olarak görüyorum.

Haber Otuz4: Başarılı bir yerel yönetim tecrübeniz sonrası milletvekili oldunuz, Ankara’da siyaset yapan bir siyasetçi olarak ikisi arasındaki farkı açıklar mısınız?

Gökan Zeybek: Belediye de görev yaparken, hem belediye meclis üyesi olarak, hem yönetim yapısı içerisinde sokakta halkla iç içesiniz. Birinci elden yapmış olduğunuz yatırımlarla halkı mutlu ediyorsunuz, halkın yaşamına dokunuyorsunuz. Bu nedenden yerel yönetimlerde çalışmak çok şanslı ve zevkli. Bizim şansımız, görev yaptığımız zaman içinde Sarıyer’de olağan üstü işlerin bitirildiği bir döneme denk gelmemiz. Sonuçta ne kadar çok halka hizmet edecek fırsat ve şans yakalarsanız bu sizin açınızdan da halk açısından da daha fazla yakınlaşma olanağı sunmuş oluyor. Parlamento için ise şunu söyleyebilirim. Tek adam rejimi parlamentoyu olabildiğince yetkisiz, etkisiz ve denetimden yoksun bir hale getirdi. CHP’nin söyledi referanduma karşı çıktığı, hayır bileşenlerinin söylediği bütün gerekçelerin tümünün seçim sonrası gündeme geldiğini ve gerçekleştiğini görüyoruz. Parlamentonun çok daha etkin ve verimli olması gerekir. Milletvekillerinin yeteneklerini, bilgilerini ve deneyimlerini mutlaka daha yaygın kullanmasının sağlanması gerekir. Türkiye yapılacak ilk seçim sonrası biz, çağdaş demokratik parlamenter sisteminin bütün eksiklerini gidererek yeniden demokrasiyi inşa edeceğiz.

Haber Otuz4: Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin birçok ilinde çalışmalar yapıyorsunuz. Diğer illerde CHP’ye olan eğilim ne durumda?

Gökan Zeybek: Ben daha çok, CHP’nin çok az oy aldığı yerlere gidiyorum. Şanlıurfa, Karadeniz’in doğu ilçeleri, Bayburt, Rize, Erzurum, Gümüşhane, Sivas’ın pek çok ilçesi, Malatya ve Konya’ya gittim. Bunlar CHP’nin ya bir milletvekili çıkardığı, ya da hiç çıkaramadığı iller. Toplum ile iletişim kurma konusunda CHP geçmişte büyük eksiklikler yaptı. Bazı bölgelerde yaşayan yurttaşları da potansiyel olarak diğer partilere oy veren seçmenler olarak ön görüp oralarda çalışma yapmadı. Bütün seçmenlerin CHP’ye oy vermesini yakalamak için, önce biz milletvekillerinin, ilçe başkanlarının, il başkanlarının, yöneticilerin toplumla iç içe olması gerektiğine yürekten inanıyorum. Gitmediğimiz, çalmadığımız kapı, sıkmadığımız el bizim açımızdan, oy alma açısından sıkıntılıdır. Ben onu yapmaya çalışıyorum. İnsanların ön yargıları olabilir. Ön yargılı seçmenin oranı çok düşüktür, geri kalan seçmen sizin ne düşündüğünüzden çok, kendisinin ne düşündüğünü dinleyecek siyasetçilere ihtiyacı var. Her gittiğim yerde de dinlerim notumu alırım. Karadeniz’de, Doğu Anadolu’da, Güney Adadolu’da CHP’nin oylarında oy artışının bir biçimde ilerlediğini görüyorum.

Haber Otuz4: Mecliste ki çalışmalarınızdan da bahseder misiniz biraz?

Gökan Zeybek: Ben TBMM’deki imar, bayındırlık, ulaştırma ve turizm komisyonunun CHP sözcüsüyüm. Bundan dolayı ağırlıklı olarak çalışmalarımı bunlar oluşturuyor. Meclise imar konusunda bazı imar değişiklikleri için bir imar yasası gündeme geliyor. Özellikle 3194 sayılı imar kanununda, 4706, 3144, 6036 sayılı yasalarda da değişiklikler ön görüyor. Bunlarla ilgili de zaten grupta da komisyonda da benim başkanlığımda bir heyet çalışmaları götürüyor. İktidar nerede bir haksızlık yapıyorsa her ortamda eleştirmek ve onu rayına sokmak için devletin hukuk kuralları içinde yürümesi ve iktidarında yolsuzluklardan arınması için bütün mücadelemizi yapıyoruz. Mülkiyet sorunu konusunda imar barışı ya da diğer yasalar imar sorununa çözüm olmaz. Türkiye’de imar sorununa tek çözüm vardır CHP’nin mutlak iktidarıdır.

Haber Otuz4: İstanbul Büyük Şehrin 6 aylık performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gökan Zeybek: Çok başarılı buluyorum. Bütün hırsızların musluklarını kapattı, bütün yolsuzlukların önünü kesti. Büyük Şehir beledisine kan emici bir vantuz gibi yapışmış tüm İstanbul hainlerini büyükşehirden temizledi. İsrafa son vermek konusunda ciddi bir gayret gösteriyor. Geçen yıla göre 6 milyar daha düşük bir bütçe ile İstanbulluya daha fazla hizmet veriyor. Demek ki her sene İstanbul’da Ak Parti iktidarı eli ile İstanbul’daki yolsuzlukların ve büyükşehir belediyesinde yapılan hırsızlıkların toplam tutarının nerden baksanız 8-10 milyar civarında olduğunu görüyoruz. Bu bile başlı başına önemli bir sonuçtur. Kadın istihdamına önem veriyor, kadınların üst düzey görevlerde yer alması için ciddi çaba harcıyor. Bütün bunlarda çok başarılı. Tabi Türkiye’de milyonlarca işsiz insan var, İstanbul’da 1 milyonun üstünde iş bekleyen üniversite mezunu gençler var. Büyükşehir belediyesinin tabi bunların işsizlik sorununa çözüm bulabilmesinin de mümkün olmadığını görüyorum.

Haber Otuz4: CHP İl başkanlığı için bir kongre olacak, bu kongre ilgili eski bir il başkan adayı olarak ne demek istersiniz?

Gökan Zeybek: 2018 yılında yapılan kongrede ben Canan Kaftancıoğlu il başkanı olması için adaylıktan çekilip kendisini desteklemiş biriyim. Çok başarılı bir başkanlık yürüttü. İstanbul’u 25 yıl sonra kazanan il başkanlığı ile tarihe geçti. Siyasette başarılı olan kadrolar bence görevlerine devam etmeli. Başarısız olanlar da yerlerini gençlere ve kadınlara bırakması gerektiğine inanıyorum. İstanbul il örgütümüzde bu noktada başarılı olduğuna göre görevine devam etmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Kendisine de desteğim var. Doğal delege olarak oy kullanacağım. Geçen kongrede nasıl Canan Kaftancıoğlu’nu desteklediysem bu kongrede de onu destekleyeceğim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.