Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Büyükçekmece Belediyesi: Park değil, imarlı arsamız

Büyükçekmece Belediyesi, Albatros bölgesinde İBB Meclisi tarafından yapılan plan değişikliği ile ilgili açıklama yaptı.

Büyükçekmece Belediyesi: Park değil, imarlı arsamız
21 Eylül 2020 14:56
541
A+
A-

Büyükçekmece’deki Albatros bölgesinde bulunan belediyeye ait parselin, İBB Meclisi’nde tartışmalar arasında “park” ilan edilmesi üzerine Büyükçekmece Belediyesi açıklama yaptı.

Açıklamada “Belediyemize ait olan bu parsel hiçbir zaman park ya da yeşil alan olmamıştır. Albatros Parkı denilen alan belediyenin imarlı arsası ile deniz arasında kalan ve belediyemiz tarafından düzenlenmiş 170 bin metrekarelik parktır” denildi.

Ayrıca, Albatros Bölgesi 516 ada 5 parselin Büyükçekmece Belediyesi’nin “Turizm” alanı olarak imarlı ve tapulu mülkü olduğu belirtilerek “Söz konusu parsel belediyemiz tarafından ‘Turizm Tesisleri ve Ticaret alanları’ yapılması amacıyla 1965-1985 yılları arasında bedeli karşılığında kamulaştırılmış olup halen Büyükçekmece Belediyesinin tapulu mülküdür. Herhangi bir satış söz konusu değildir” denildi.

1979’DAN BERİ TURİZM FONKSİYONUNA SAHİP

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberin göre, Parselin, 1979 yılından bu yana tüm imar planlarında “Turistik Tesis Alanı” fonksiyonuna sahip olduğu kaydedilerek süreç şöyle anlatıldı:

* Bu alanda 2000 yılına kadar otel, motel, lokanta, çay bahçesi ve kamping alanı olarak hizmet veren belediyeye ait turizm tesisleri bulunmakta idi. 2000 ve 2004 yıllarında onaylanan imar planlarında yine Turistik Tesis Alanı  (Mimari Avan Proje) olarak korunmuştur. Planda mimari avan proje olarak belirtildiği için emsal ve kat yüksekliği kısıtlaması bulunmamaktadır.

* Söz konusu parselde emsal serbest olması nedeniyle yoğun yapılaşma oluşmaması için 2007 yılında Belediyemizin talebi doğrultusunda Emsal = 3.00 olarak kısıtlanmıştır. Bu karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da oy birliği ile onaylanmıştır. Halen bu parselin imar planlarımızdaki yapılaşması E=3.00 ‘Turistik Tesis Alanı’dır” ve buna göre de inşaat ruhsatı vardır.

 

“TALEBİMİZ YOK SAYILDI”

Açıklamada Büyükçekmece Belediyesince bu yapılaşma koşulunun azaltılarak emsal 1.75, “Turizm + Ticaret + Konut” olacak şekilde plan tadilatı teklifinde bulunulduğu ifade edilerek son meclis oturumunda alınan karar ile ilgili “Ancak bu talebimizi yok sayarak imar planlama hukukuna aykırı şekilde, Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki AKP meclis üyelerinin sayısal çoğunluğuna dayanarak, turizm ve ticaret tesisi yapılmak amacıyla kamulaştırma yöntemiyle belediye adına tescil edilen ve bugüne kadar koruduğumuz bu parseli yeşil alan yapmak istemişlerdir.

Belediyemize ait olan bu parsel hiçbir zaman park ya da yeşil alan olmamıştır. Albatros Parkı denilen alan belediyenin imarlı arsası ile deniz arasında kalan ve belediyemiz tarafından düzenlenmiş 170 bin metrekarelik parktır” denildi.

 

Kaynak: Büyükçekmece Belediyesi’nden tartışmalı değişikliğe açıklama: Park değil, imarlı arsamız 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.