Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Soylu ve Emniyet Genel Müdürü hakkında suç duyurusu

12 Eylül askeri cuntasının 17 yaşındayken idam ettiği Erdal Eren’in avukatı İsmail Sami Çakmak, toplumsal olaylarda cep telefonuyla görüntü alınmasını engelleyen genelge nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Çakmak, Soylu ve Aktaş hakkında “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” suçlamasında bulundu.

Soylu ve Emniyet Genel Müdürü hakkında suç duyurusu
183
A+
A-

12 Eylül askeri cuntasının idam ettiği 17 yaşındaki Erdal Eren’in avukatı İsmail Sami Çakmak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görüntü alınmasını engelleyen genelgesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Çakmak suç duyurusu dilekçesinde, Soylu ve Aktaş’ın “kanunsuz ve konusu suç teşkil eden emir verdiğini, suç işlemeye teşvik ettiğini ve suçu örtüğünü” kaydederek, söz konusu genelgenin 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları öncesinde yayımlanmasının “manidar” olduğuna dikkat çekti.

ANKA’nın haberine göre Çakmak, Aktaş hakkında, “Bir genelge ile suç yaratmaya kalkışan bu genel müdürün hangi akla hizmet ettiğini bilemiyorum ama şikayet ettiğimiz genel müdürün şikayetimize konu genelgesi, suç işlemeye teşvik edici ve suçu örtmeyi amaçlayan bir nitelik ve içeriktedir” değerlendirmesinde bulundu. Çakmak, toplumun olaylarda yaşananları bilmesini engellemek için bu tür genelgelere sığınılmak istendiğini ifade ederek, “Nelerden, ne için korkulmaktadır? Bunları da bilemiyoruz” dedi.

“POLİS GÖRÜNTÜ ALMAYI NASIL ENGELLER?”

Çakmak şikayet dilekçesinde genelgenin uygulanması halinde kolluğun görüntü almayı “cebir, şiddet ve hukuka aykırı yollarla” engelleyebileceğini belirterek, bunları şöyle sıraladı:

>> “Ya kayıt yapanın elindeki telefonu gasp etmek suretiyle,

>> Ya açıklama yapanın ağzını elle kapatmak ile,

>> Ya telefon kaydı yapanın şahsi hürriyetini engellemek, onu derdest etmek suretiyle,

>> Ya telefonu işlemez hale getirmek suretiyle,

>> Ya cebir, şiddet, korkutma, tehdit kullanmak suretiyle,

>> Ya da bir şekilde hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engellemek suretiyle genelgedeki bu emir yerine getirilebilecektir.”

Çakmak, genelgenin “Anayasa’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, özel hayatın gizliliği, düşünce ve kanaat hürriyetine ilişkin” maddelerine de aykırı olduğunu bildirdi. Çakmak, Bakan Soylu’nun ise basına yaptığı açıklamada genelgenin Anayasa’ya uygun olduğu yönünde beyanlarının olduğunu aktararak, suça iştirak ettiğini belirtti.

Kaynak: Bakan Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş hakkında suç duyurusu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.