Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

“Türk Tipi” Kanal!

Son dönemlerde yoğun gündemimizi işgal eden mühim bir mesele var.

Kanal İstanbul…

Son dönemlerde yoğun gündemimizi işgal eden mühim bir mesele var.

Kanal İstanbul…

2011’den beri zaman zaman değinilen bir konu bu. Ama hiçbir zaman bu kadar uzun süre vitrinde tutulmadı. Yıllardır elindeki bütün projeleri tüketen hükümet artık elindeki son kozu oynuyor.

Peki nedir bu Kanal İstanbul? Öncelikle söylemek gerekli, bu çalışma bir proje değildir. Neden bir proje değildir? Çünkü bir çalışmanın proje olabilmesi için ilk önce sorunun ortaya konması sonra da bu sorunu çözecek bir plana sahip olması gerekmektedir. Bu kanal çalışması bu yönüyle bir proje olmaktan çok uzaktır. Nihayetinde ne ortaya konan bir sorun ne de bu sorunu çözecek bir yöntem vardır. Dünyanın farklı yerlerinde “kanal” olarak nitelediğimiz yerlere bakalım; Süveyş, Panama, Korint… Bunların ortak noktası ne? Alternatif bir doğal su yolları yok. Yakıt ve zamandan tasarruf sağlıyorlar. Hiçbirinin yakınında yerleşim yerleri mevcut değil.

Bir de bizim “Türk tipi” kanal çalışmamıza bakalım: Dünyada eşi benzeri olmayan iki boğazımız var. İstanbul Boğazı yapılacak kanaldan daha kısa, yani ne zaman ne yakıt tasarrufu sağlıyor. Çevresine de yepyeni bir şehir kurulacak. Görülen o ki, bu kanal da diğer “Türk tipi” çalışmalarımız gibi dünyadaki hiçbir örneğine benzemiyor.

Bir de bu projenin tarihine bakmak gerek. İstanbul boğazına paralel su yolları çalışmaları Osmanlı’ya, hatta Roma’ya, kadar dayanıyor. Sokollu Mehmet Paşa’nın Sakarya Nehri ile İzmit Körfezi’ni birleştirmeye yönelik bir harekete giriştiği, var olan savaş koşullarından ötürü bu çalışmanın sonuçlanamadığını biliyoruz. Hatta Sultan 4. Mehmed’in bu kanalı yeniden gündeme getirdiği fakat görevlendirilen mühendisler tarafından yapılan çalışmalarla bu kanalın çevreye zararlı etkileri olacağı söylendiğinden hayata geçmediği biliniyor. Bunun gibi birçok örnek mevcut, bunlara Cumhuriyet döneminde de zaman zaman rastlıyoruz.

Merhum Ecevit 1994 yılında dönemin DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Özkan ile birlikte bir çalışmayı tanıtıyor: İstanbul Kanalı.

Argümanları tıpkı bugünkü iktidar ile aynı. Hiç şüphesiz İstanbul’a kanal o gün de yapılamazdı, bugün de yapılamaz. Ama merak uyandırmıyor değil, her iki sözlerinden birinde Ecevit’i ve temsil ettiği geleneği hakarete varacak şekilde tenkit edenler bu projenin fikir babasının Bülent Ecevit olduğunu bilmiyorlar mı? Biliyorlardır tabi…

Dürüst olmak lazım. Bu çalışmanın İstanbul’a faydası yok. Dün de yoktu, bugün de yok. Ecevit bu çalışmanın doğru olmadığını ortaya koyan akademisyenlere kulak verdi, ortaya attığı gibi de geri çekti.

Ecevit devlet adamlığının gereğini yaparak bu hatalı çalışmanın adını bir daha anmadı. Çünkü insana hoş ve makul gelen bazı şeyler gerçekte öyle olmayabiliyor. Mantık eleştiri kabul eder.

ÇED Raporu’na göz gezdirdim. Bir baktım Çanakkale’den bahsediliyor. Kanal İstanbul ile birlikte bir de Çanakkale’ye bir kanal öneriliyor.

Oldu olacak bir de Marmara Denizi’ni genişletsinler diyecek gibi oluyorum sonra bir bakıyorsun Kanal İstanbul zaten Küçükçekmece’yi Marmara’ya bağlayarak onu da hallediyor. Anlayacağınız her şey düşünülmüş.

Mantığı olmayan bir şeyde mantık ararsanız mantıksızlığın içine düşersiniz.

Bu kanalın iyice tartışılması gerek. Yarın öbür gün üzerine toprak atarak bu kanalı kapatamazsınız.

Sadece İstanbul’a değil, tüm bölgeye yazık olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.