Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Büyükçekmece, işgal altındaki Terter kenti ile kardeş şehir oldu

Büyükçekmece Belediye Meclisi, topraklarının bir bölümü Ermenistan tarafından işgal edilen ve geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın sivil halkı hedef aldığı Terter kenti ile kardeş şehir olma kararı aldı.

Büyükçekmece, işgal altındaki Terter kenti ile kardeş şehir oldu

Meclisin alacağı kararın tarihi bir karar olacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Terter şehrinin bir kısım köyleri işgal altında. İşgal altındaki bu topraklar Azerbaycan devleti, askeri, ordusu ve milleti tarafından kısa zamanda kurtarılacak ve özgürlüğüne kavuşacaktır. Terter şehri ile kardeş şehir olma talebimizin gündemin birinci maddesi alınmasını oylarınıza sunuyorum” ifadesini kullandı.

Ekim ayı birinci oturumunu gerçekleştiren Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin gündemini Ermenistan’ın sivilleri hedef aldığı Azerbaycan oluşturdu. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve mecliste grubu bulunan partiler Ermenistan’ı sert bir dille kınadı.

“Allah Azerbaycan ordusunu muzaffer etsin”

Azerbaycan ile Türkiye arasında derin bağlar bulunduğunu belirten Başkan Akgün; “Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti adaletsizliğin karşısında haksızlığa uğrayanların her zaman yanında olmuştur. 1994 yılından bugüne kadar Karabağ topraklarının yüzde 25’e yakın alanı haksız ve adaletsiz şekilde uluslararası hukuka aykırı olarak Ermenistan tarafından işgal edilmiştir.

Bunu bütün dünya biliyor. Bu işin patronu Birleşmiş Milletler’dir. Birleşmiş Milletler de hepimizin, dünyanın bildiği gibi dört kez almış olduğu kararla ‘Ey Ermenistan bu işgal ettiğin topraklardan çekil’ demiştir ama uygulanmamıştır. Birleşmiş Milletler’in kararını uygulamamak hele hele uluslararası birçok antlaşmaya aykırı olarak sen işgal etmiş olduğun birçok topraktan çıkmıyorsan bunun arkasına bakmak lazım. Allah Azerbaycan ordusunu muzaffer etsin.

Bütün devletiyle, milletiyle ayaklanmış durumda. Kararlılıklarını ortaya koymuşlar. Birleşmiş Milletler’in kararlarından ve uluslararası hukuktan almış olduğu güç ve kararla kendi topraklarını 30 sene sonra kurtarma kararlılığı içerisinde muzaffer bir şekilde yürüyorlar. Allah kılıçlarını keskin, top mermilerini isabetli etsin” dedi.

Ermenistan’a tepkiler çok sert oldu

CHP Grup Başkanvekili Coşkun Tanış, Ermenistan’ı kınayarak; “Azerbaycan’a ciddi bir haksızlık yapılmış Karabağ döneminden beri. Bu işgalci zihniyeti lanetliyorum. Orada sivillere yapılan katliam, öldürülen insanlara rahmet diliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak da söylüyoruz bir bütün millet olarak da söylüyoruz sonuna kadar Azerbaycan’ın haklı davasında yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Ermenistan devletinin de bu alçakça saldırılarını durdurmalarını talep ediyoruz” dedi.

AKP Grup Başkanı Okan Gülkoku, Azerbaycan’a yönelik Ermeni saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek; “Ermeni tarafı bu tür tehlikeli taktiklerden vazgeçmeli. Aklı selim ve hukukun yolunu seçmelidir. Şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz. Türkiye milleti olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

MHP Grup Başkavekili İdris Doğan tepkisini şu sözlerle dile getirdi “Ermenistan insanlık suçu işleyerek sivil hedeflere saldırı yapmaktadır. Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinde Türk milleti olarak geçmişte yanlarında olduk. Bu zor günlerde de yanlarındayız. Karabağ Türk’ündür. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Özkalp Beyaz, Azerbaycan devletine, Türk milletinin devletiyle birlikte sonuna kadar destek verdiğinin altını çizerek; “Bu anlamda da devletimiz, hükümetimiz ve tüm siyasi partilerin göstermiş olduğu tavırlardan ötürü herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Bugün aldığımız en önemli karar”

Yapılan konuşmaların ardından meclis gündem maddeleri görüşülerek karar bağlandı. Gündemin birinci maddesi olan Büyükçekmece ile Terter şehrinin kardeş şehir olma teklifi oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün,

“Büyükçekmece Belediyesi ve Terter şehri kardeş şehir ilan edildi. Bugün aldığımız siyasi anlamda en önemli kararlardan bir tanesi Terter şehriyle Büyükçekmece’nin kardeş şehir ilan edilmesidir” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.